Vil forbedre vannkvaliteten i Kolbotntjernet
Foto: Nordre Follo kommune
Målrettet fiske av mort og brasme
Arbeidet omfatter utfisking av fiskeartene mort og brasme. Dette gjøres ved målrettet fiske med garn og storruse i områder der fisken gyter.
Kolbotntjernet har i lengre tid hatt utfordringer med dårlig vannkvalitet og mye alger. Dette skyldes i hovedsak høy mengde av næringsstoffet fosfor i vannet. Ved å ta ut mort og brasme, kan man bidra til å redusere dette næringsstoffet i tjernet.
For å gjennomføre arbeidet på en effektiv og sikker måte vil det bli brukt motorbåt i tjernet. Dette er nødvendig for å håndtere utstyr og gjennomføring fiskingen.
Arbeidet skjer i mai måned
NMBU har fått tillatelse av kommunen til å benytte motorbåt i forbindelse med prosjektet. Arbeidet vil foregå i løpet av mai, fordelt på fire–ti dager.
Sist endret: 05.05.2026